Způsobuje nedostatek železa bolesti hlavy?

“Příručka Merck Manual Home Health” popisuje nedostatek železa jako jeden z nejčastějších minerálních nedostatků na světě. To vede k anémii, stavu, který se vyvine, když vaše tělo nevytváří dostatečné množství zdravých červených krvinek, aby vaše orgány dostatečně dodávaly kyslík. Nedostatek železa může způsobit řadu příznaků, včetně bolesti hlavy.

Příčiny a rizikové faktory

Anémie způsobená nedostatkem železa je důsledkem nízké nebo vyčerpané zásoby železa v těle. U dospělých je nejčastější příčinou ztráta krve, a to buď z menstruace nebo krvácení z trávicího traktu. Nedostatek může také vyplynout z konzumace příliš málo železa ve vaší stravě. Nicméně “The Merck Manual” uvádí nízkou dávku stravy jako neobvyklou příčinu nedostatku železa v USA, protože mnoho potravin je obohaceno železem. Ti, kteří jsou nejvíce ohroženi tím, že dostanou příliš malé množství železa ze stravy, jsou vegetariáni, kojenci, malé děti, dospívající dívky a těhotné ženy.

Symptomy

Železo je kritickým minerálem, protože pomáhá vytvářet hemoglobin, což je protein, který umožňuje transport kyslíku uvnitř vašich červených krvinek. Nedostatečná dodávka železa omezuje dodávku kyslíku do tkání vašeho těla, včetně mozku. Mohli byste mít za následek bolesti hlavy. Statisticky se však bolesti hlavy objevují méně často než jiné příznaky anemie nedostatku železa, podle “Harvard Medical School Family Health Guide”. Mezi častější příznaky patří únava, závratě, závratě, dušnost a podrážděnost.

Zdroje

Podle “Příručky pro zdraví rodiny” je potravina nejlepším zdrojem železa. Váš lékař však může doporučit tablety železa nebo injekce k nápravě diagnostikovaného nedostatku železa. Pro prevenci jíst potraviny bohaté na železo, jako jsou luštěniny a fazole, červené maso, mořské plody, drůbež, vejce nebo tmavě zelená, listová zelenina. Mnoho obilovin a odvozených produktů je také obohaceno železem. Mějte na paměti, že vitamín E a zinek mohou snížit vstřebávání železa ve vašem těle. Naproti tomu můžete zvýšit absorpci železa tím, že vezmete jablečný džus nebo jiné potraviny bohaté na vitamín C spolu s doplňkem železa.

Varování

Nedostatek železa není jedinou příčinou občasných nebo chronických bolestí hlavy. Pokud máte podezření, že trpíte anémií s nedostatkem železa, nedetekujte se samo-sebe. Spíše konzultujte s poskytovatelem zdravotní péče o vhodných testování. Nadměrné doplňování může vést k symptomům otravy železem během šesti hodin po předávkování, podle “The Merck Manual”. Přetížení železa může poškodit játra, střeva nebo jiné orgány.