Videohry přispívají k dětské obezitě?

Přibližně 12,5 milionu dětí ve věku od 2 do 19 let je obézních podle středisek Spojených států pro kontrolu a prevenci nemocí. Přestože genetika a dieta hrají stěžejní roli v dětské obezitě, CDC také poznamenává, že pasivní mediální sledování může přispět k této epidemii. To znamená, že sedět v přední části obrazovky hrajete video hry může hrát roli ve vašem dítěti vyvíjet problém váhy.

Předtím, než budete ukazovat prst na dětský systém videohry, obviňujte jej z rostoucího rámce svého bývalého malého člověka, je klíčové pochopit, jak a proč se stane obezita. Přestože biologie hraje roli v rozvojovém typu vašeho dítěte, nadměrná spotřeba cukru, výkrmu a celkově nezdravých potravin – jako je soda nebo rychlé občerstvení – může vést k dětské obezitě. Navíc může nedostatek fyzické aktivity vést k nárůstu hmotnosti u dětí. CDC doporučuje, aby děti dostaly denně alespoň 60 minut aerobní aktivity.

Přestože vaše dítě může říci, že “hraje” videohru, to, co dělá, může vypadat spíš jako sedění než jiné hry. Na rozdíl od hraní na hřišti, při hraní v parku nebo při hraní sportu je přehrávání videohry převážně pasivní pro většinu dětí. Stejně jako při sledování televize, pasivní aspekt hraní videohry se odráží od skutečné fyzické aktivity a může vést k nárůstu hmotnosti. Například Americká pediatrická akademie – na své webové stránce HealthyChildren.org – uvádí, že děti, které sledují pět nebo více hodin TV denně, mají čtyři a půlkrát větší riziko nadváhy než ti, Dvě hodiny nebo méně.

Zatímco sedavý životní styl, který hráči videohry pravděpodobně mají, se zdá být spojeni se zvýšeným rizikem dětské obezity, není tomu tak vždy. Některé výzkumy ukazují, že mezi nárůstem tělesné hmotnosti a hraním videohry existuje málo spojení. Například, ve studii Michigan State University, profesorka psychologie Linda Jacksonová se zaměřila na hraní her a na hmotnost 482 dětí. Jackson nenalezl žádné statistické spojení mezi obezitou a hraním videohier. Ačkoli je fyzicky aktivní životní styl klíčem k zdraví dítěte, tato studie neukazuje na videohry jako jediného pachatele v dětské obezitě.

Nejen že videohry nejsou vždy vinu za dětskou obezitu, ale někteří odborníci naznačují, že děti je mohou skutečně využít k tomu, aby zůstaly fyzicky v pořádku. Podle společnosti Discovery News mohou interaktivní hry, které dětem dělají a pohybují, pomoci dětem, aby se staly aktivnějšími a snížily pravděpodobnost přírůstku hmotnosti. Důrazně se zapojují do videohier, které vyžadují, aby přehrávač prováděl sportovní pohyby, běh na místě nebo tanec, poskytuje některé aerobní aktivity, které děti potřebují, aby zůstaly zdravé a vhodné.

Přehled obezity

Neaktivní aktivity

Ne vždy konstantní

Opačný efekt