Strava pro duodenální vředy

Duodenální vřed je otevřená zácpa, která se nachází na začátku tenkého střeva, což je místo nazývané dvanáctník. Infekce bakteriemi Helicobacter pylori a dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků – jako je aspirin nebo ibuprofen (Advil, Motrin) – jsou společnými faktory, které přispívají k tvorbě duodenálního vředu. Léčba je lékařsky zaměřená a obvykle zahrnuje antibiotika a léky potlačující kyselinu. Neexistují žádné důkazy, které by podpořily, že dietní volba podporuje hojení duodenálního vředu, ale některé modifikace stravy mohou zmírnit vaše příznaky.

Dieta pro řízení symptomů

Alkohol dráždí podšívku žaludku a dvanáctníku a zpomaluje přechod jídla do trávicího systému. Tyto účinky mohou interferovat s hojení vředů. Proto většina lékařů doporučuje vyhnout se nebo omezit alkohol, pokud máte vřed. Další změny týkající se duodenálních vředů jsou založeny na vašich osobních tolerancích. Konzumace menších jídel omezuje protahování trávicích orgánů a může zabránit nepohodlí. Udržování jídelního žurnálu vám může pomoci identifikovat a vyhnout se jídlům, které vyvolávají nebo zhoršují vaši bolest. Mezi běžné pachatele patří kofein, pepř, česnek, chilský prášek a vysoce kyselé potraviny, jako je citrusová šťáva nebo rajčatová omáčka.

Kdy zavolat svého lékaře

Komplikace mohou nastat u duodenálního vředu, který může být nebezpečný. Potenciální problémy zahrnují krvácení, vývoj děr ve vašem dvanáctníku nebo střevní upchání. Okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud se u Vás objeví těžká bolest břicha, závratě nebo mdloba, vaše stolice jsou krvavá, černá nebo deštivá, nebo zvracíte krev. Nezapomeňte také kontaktovat svého lékaře, pokud se vaše příznaky nezlepšují nebo se zhoršují.