Příčiny abnormální laktace

Abnormální laktace, nazývaná také galakterie, je mléčný výtok z bradavek, který obvykle nesouvisí s normální produkcí mléka. Vyplývá z řady zdravotních stavů a ​​léků a často odchází sama od sebe. Pokud abnormální laktace přetrvává, může být léčba podána k léčbě základní příčiny a zabránění jejímu opětovnému výskytu.

Léky a doplňky

Abnormální laktace může být způsobena některými léky a bylinnými doplňky. Léky s vysokým krevním tlakem, antidepresiva a trankvilizéry byly všechny spojeny s galakterií. Hormonální antikoncepční pilulky mohou způsobit hormonální změny, které vedou k výtoku mléčného bradavky. Bylinné doplňky, jako je anýz, semenáček a fenikul, mohou rovněž způsobit abnormální laktaci.

Nádory a poruchy hypofýzy

Tumory a poruchy hypofýzy mohou způsobit zvýšení hladiny prolaktinu, což může vést k abnormální laktaci. Prolaktinomy jsou benigní nádory hypofýzy, které zvyšují produkci prolaktinu. Podle Národní služby pro endokrinní a metabolické nemoci je to nejběžnější typ nádoru, který postihuje hypofýzu. Hyperpituitarismus, což je zdravotní stav způsobený hyperaktivní štítnou žlázou, může také vést ke zvýšené tvorbě prolaktinu.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je stav, kdy štítná žláza nevytváří dost hormonů. Podle Americké akademie rodinných lékařů způsobuje hypotyreóza zvýšenou produkci hormonu, který stimuluje uvolňování prolaktinu. Toto je známé jako hormon uvolňující tyrotropin. Když se produkce tohoto hormonu zvětší, hladiny bílkovin se mohou také zvýšit.

Chronické onemocnění ledvin

Když ledviny fungují normálně, jsou odpovědné za vylučování prolaktinu z krve. U pacientů s chronickým renálním selháním ledviny neodfiltrují správně krev a hladiny prolaktinu mohou zůstat zvýšené. Pokud hladiny prolaktinu zůstávají vysoké, může dojít k abnormální laktaci. Profesionálové z Americké akademie rodinných lékařů naznačují, že 30 procent lidí s chronickým selháním ledvin vykazuje zvýšené hladiny prolaktinu.

Poškození nervu

Pokud dojde k poranění prsní tkáně nebo hrudní stěny při nehodě motorového vozidla nebo jiným traumatem, mohou se poškodit nervy bradavky a prsou. Poškození nervů může inhibovat sekreci hypotalmického inhibičního faktoru prolaktinu, který reguluje hladiny prolaktinu v těle. To způsobuje, že hladiny prolaktinu se zvýší, což vede k abnormální sekreci mléka. Hrudní chirurgie, herpes zoster (šindel) a popáleniny na hrudní stěně mohou také způsobit poškození nervů, které vedou k galaktoree.

Poranění míchy, ke kterým dochází v důsledku chirurgického zákroku nebo traumatu, může vést k abnormální laktaci. V americkém časopise Journal of Obstetrics and Gynecology, v srpnu 1997, Dr. William A. Faubion a Dr. Shahla Nader hlásili případ ženy, která vyvinula galaktoreu po operaci míchy. Žena nebyla těhotná a neměla produkovat mateřské mléko. Vědci zjistili, že poranění míchy postihuje nervy ženské endokrinní soustavy.

Poranění míchy

Nadměrná stimulace prsu také zabraňuje uvolnění hypotalmického inhibičního faktoru prolaktinu, což způsobuje galaktoreu u negravidních žen. Nadměrná stimulace prsu může nastat v důsledku sexuální stimulace, častých sebepozorování prsu, kojení nebo sebekodušení.

Nadměrná stimulace prsu