Potraviny s vysokým obsahem bílkovin pro potíže s polykáním

Jakékoli potraviny s vysokým obsahem bílkovin mohou být zpracovány pro potíže s polykáním. V závislosti na stavu, který způsobuje potíže s polykáním, je třeba jídlo rozstřikovat, rozstřikovat, rozdrtit, zkapalnit nebo zkapalnit tak, aby nebylo nutné žvýkat, aby se vaše jídlo nedostalo do krku. Pokud jídlo není dostatečně hladké, můžete vykašlat nebo se udusit a případně aspirovat, a tak dovolit jídlu vstoupit do plíce. Zjistěte si od svého lékaře nebo jiného poskytovatele zdravotní péče, jak vyhovět vašim konkrétním potížím s polykáním.

Problémy s polykáním

Obtížnost polykání je známá jako dysfagie a je výsledkem svalové poruchy, která ovlivňuje pohyb vašich úst, čelisti, hrdla nebo jícnu. Chirurgie nebo záření na kteroukoli část oblasti hlavy a krku může způsobit bolest nebo sucho v ústech a krku a zabraňuje volnému pohybu svalů v oblasti. Lékařské poruchy, jako je mrtvice, rakovina hlavy nebo krku, Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova nemoc, mohou také způsobit obtíže při polykání, které jsou natolik závažné, že zabraňují normálnímu stravování.

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin

Přestože se vaše stravovací návyky mohou změnit, vaše nutriční požadavky nejsou, takže musíte najít způsob, jak získat dostatek bílkovin ve své stravě i přes potíže s polykáním. Vzhledem k tomu, že v důsledku potíží s polykáním jíte méně jídla celkově, je důležité zahrnout i potraviny, které mají obzvlášť vysoký obsah bílkovin. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin, které mohou být zpracovány tak, aby vyhovovaly problémům s polykáním, zahrnují maso, drůbež, ryby, měkkýši, vejce, mléčné výrobky, jako je mléko, jogurt, tvaroh a jiné měkké sýry a sójové pokrmy jako tofu a sójové nápoje. Vařené těstoviny a jiné měkké vařené zrno také přidávají bílkoviny do vaší stravy. Občerstvení a dezerty s vysokým obsahem bílkovin zahrnují pudink, zmrzlinu nebo sherbet.

Metody zpracování

Kuchyňský robot je nejlepším nástrojem pro výrobu pyré a dělá lepší práci při získávání jídla hladké než mixér, podle služby rozšíření University of Florida. Přidejte tekutiny při praní masa, drůbeže, ryb nebo jiných pevných potravin, abyste se ujistili, že výsledek je hladký a snadno se spolkne bez žvýkání. Chcete-li, aby se chutnaly potraviny s vysokým obsahem bílkovin s chutěmi a chutěmi zajímavější, vyzkoušejte stejné kreativní chuťové kombinace, které byste si mohli vychutnat v pravidelném jídle, jako kuře nebo omáčka, šunka a ananasové džusy, jemně vařené vejce s majonézou, těstoviny s vysokým obsahem bílkovin a rajčatovou omáčkou Nebo olivového oleje.

Tipy

Pokud máte potíže s polykáním, vyvarujte se hrubých, suchých krekrů, štěpků, granol a jiných suchých obilovin a tvrdých potravin, jako jsou ořechy, tvrdé sýry, surová zelenina a syrové ovoce, jako jsou jablka. Pokud můžete žvýkat před polykáním, můžete s povolením poskytovatele zdravotní péče nakrájet potraviny s vysokým obsahem bílkovin na malé kousky a nikoli na pyré, ale musíte jíst pomalu a opatrně. Může být nejjednodušší jíst vaše jídlo při pokojové teplotě. Může být nutné zahustit některé tekutiny nebo se přilepit na hladké a chvění, abyste získali správnou konzistenci.