Potraviny, které pomáhají dětem se soustředit

“Jste to, co jíte”, neplatí pouze pro kůži dítěte, svaly a kosti. Výživa ovlivňuje i duševní zpracování a ostrost u dětí. Alan Greene, pediatr v dětské nemocnici Packard, říká, že to, co krmíte dítěm, má hluboké účinky na chování a akademický výkon. Pokud vaše dítě potřebuje pomoc se zaměřením a soustředěním, prozkoumejte jeho dietu a zvážit provedení některých změn.

Antioxidanty bohaté potraviny

Barevné ovoce a zelenina obsahují antioxidanty, které zvyšují paměť a funkci mozku. Antioxidační vitamin E je specificky spojen se zlepšeným zdravím mozkových membrán a neuroplasticitou, uvádí v článku publikovaný v “Neuroscience” v roce 2008. Vitamin E se nachází v obohacených zrnech, jako je například 100% celozrnný chléb a ořechy. Jiné potraviny vhodné pro děti, které zahrnují dostatek antioxidantů, jsou jahody a citrusové plody.

Zdravé tuky

Mozek je asi 60 procent tuku. Nejedná se o slabinu, kterou najdeme kolem vašeho středu, ale důležitý stavební blok, který mozku používá pro normální funkci. DHA nebo kyselina dokosahexaenová je jednou z primárních mastných kyselin, která podporuje zdravý růst mozku. V některých studiích, včetně publikovaných v čísle z roku 2009 o “Pediatrii a dětském zdraví”, doplnění rybího oleje – hlavním zdrojem DHA – zlepšilo symptomy, včetně nepozornosti, u dětí diagnostikovaných s poruchou pozornosti s hyperaktivitou. Potraviny, které přirozeně obsahují DHA, jsou tučné ryby, jako je losos a makrela a mořské řasy. Pokud vaše dítě nebude sedět na gurmánskou lososovou večeři, udělejte svůj salát z tuňáka s konzervovaným divokým lososem nebo nabídněte ostrým mořským svačkám, které jsou ochucené jako čipy.

Položky bohaté na železo

Stopové minerální železo hraje roli v rozvoji mozku. Publikováno v publikaci “Food and Nutrition Bulletin” z roku 2003 uvádí, že anémie s nedostatkem železa ovlivňuje psychomotorický vývoj kojenců. Účinky mohou přetrvávat v dětství, což se projevuje jako špatný kognitivní test a koordinace rukou a očí. Vlašské ořechy, čočka a hovězí maso jsou dobrým zdrojem železa. Přidejte vlašské ořechy na vdolky nebo obiloviny, připravte čočkovou polévku na oběd a servírujte masové kuličky na večeři.

Potraviny s hořčíkem

Nedostatek hořčíku může vést k poklesu rozpětí pozornosti a duševního zmatku, podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu. Hořčík uklidňuje mozek, což může pomoci dětem lépe se zaměřit. Zdroje hořčíku zahrnují celozrnný chléb, dýňová semínka, kešu a vlašské ořechy. Arašídy a arašídové máslo jsou jiná krmítka, která je vhodná pro děti. Tyto potraviny obsahují také zinek, který pomáhá regulovat několik mozkových neurotransmiterů, které jsou nezbytné pro zaměření.

B Vitamíny

Potraviny obsahující vitaminy B mohou zlepšit bdělost u dětí, které jsou nedostatečné. Nedostatek vitaminu B12 může způsobit únavu, která snižuje zaměření, takže zajistěte, aby vaše dítě dostalo spoustu živočišných bílkovin, jako je hovězí a kuřecí maso, a na jeho popcorn posypte výživnými kvasinkami s ochucovadly. Cholin, další vitamin B, pomáhá při vývoji paměťových kmenových buněk a je snadno dostupný ve vejcích. Studie zveřejněná v časopise “Magnesium Research” v roce 2006 zjistila, že doplnění dětí s diagnózou ADHD kombinací hořčíku a vitamínu B6 zlepšilo příznaky, včetně nepozornosti. Najděte vitamín B6 v potravinách, jako jsou banány, ořechy, kuřecí maso, maso a celá zrna.