Kakaové máslo a těhotenství

Podle Americké akademie rodinných lékařů nebo AAFP přibližně 90 procent těhotných žen dostává střely. Jedná se o jednu z nejčastějších onemocnění pokožky, které postihují těhotné ženy, a mnoho se snaží vyhnout těmto známkám při použití lotion obsahujícího kakaové máslo.

Význam

Střely, známé také jako striury gravidarum, se mohou objevit kdykoli se pokožka musí rychle roztahovat. Kožní tažení samo o sobě však není zodpovědné za známky, podle AAFP existují také hormonální faktory. Mnoho lidí se domnívá, že používání kakaového másla k zvlhčení pokožky způsobí, že je ohebnější a méně pravděpodobné, že se dostane do úzkých částí, protože kůže se táhne přes rozšiřující se břicho těhotné ženy.

Účinnost

Dvě nedávno zveřejněné studie naznačují, že kakaové máslo nezabrání střetům. První, vedená H. Osmanem a publikovaná v roce 2008 v britském časopise Journal of Obstetrics and Gynecology, udělila libanonským ženám v prvních těhotenstvích užívat buď lotion kakaového másla nebo placebo začínající v prvním trimestru. Výsledky neprokázaly žádné rozdíly mezi skupinami v prevalenci nebo závažnosti strií. Druhá studie, vedená K. Buchananem a publikovaná v roce 2010 v “Mezinárodním žurnálském gynekologickém a porodním”, byla podobná studie provedená na Jamajce. Bylo zjištěno, že mezi afro-karibskými ženami jsou mladší ženy s většími dětmi větší pravděpodobností, že dostanou stříkačky a skupina kakaového másla nemá méně příležitostí střižových šňůr.

Bezpečnost

Klinika Mayo uvádí, že ačkoli kakaové máslo pravděpodobně nepomůže předcházet střetům, není pravděpodobné, že by to bylo škodlivé. Centrum pro nové rostliny a rostliny Purdue University konstatuje, že u zvířat došlo k určitým výskytem komedogenních a alergenních vlastností.

Výhody

Ačkoli kakaové máslo pomůže předcházet šířením těhotných žen, je to efektivní krém, takže může pomoci v boji proti suché kůži a svědění, ke kterým dochází někdy během těhotenství.

Expertní přehled

Klinika Mayo poznamenává, že stripy skutečně nepotřebují žádnou léčbu. Během času přirozeně vyblednou, ačkoli zcela nezmizí. Ti, kteří skutečně chtějí minimalizovat vzhled strií po těhotenství, mohou vyzkoušet tretinoinovou krémovou nebo laserovou léčbu, ačkoli tyto jsou obvykle jen částečně účinné.