Jak fungují asférické kontaktní čočky

Asférické kontaktní čočky jsou novější konstrukční koncepce, která vyplňuje mezeru pro jasnější a ostřejší vidění pro určité populace pacientů. Od prvních dnů tvrdých, nerozbitných čoček až po dnešní měkké kontaktní čočky s velkou průchodností pro kyslík, jsou asférické kontakty aktualizovanou, zdravou a praktickou volbou pro mnoho nositelů kontaktních čoček.

Funkce

Tradiční měkké kontaktní čočky, které nejsou pro astigmatismus správné, jsou sférické. Kulové kontaktní čočky mají rovnoměrné zakřivení po celé ploše čočky. Asférické kontaktní čočky mají na druhé straně různé zakřivení, které se mění od okraje ke středu čočky. Tato přechodová změna zakřivení umožňuje odlišnou interakci mezi objektivem a světlem vstupujícím do oka. Ohnutí světla při vstupu do oka skrze asférickou čočku teoreticky vytváří jasnější obraz u některých pacientů oproti světlu, který vstupuje do sférické čočky, podle Contact Lens Spectra.

Význam

Společnosti kontaktních čoček, které konstruují asférické kontaktní čočky, tvrdí, že zrakem je tento design oproti sférickým kontaktním čočkám. Lepší kontrola sférické aberace s konstrukcí asférických kontaktních čoček je důvodem pro toto tvrzení, tvrdí CooperVision.com. Sférická aberace je definována jako neschopnost oka zaostřit jasný obraz na sítnici. Sférické aberace se vyskytují přirozeně ve všech očích do jisté míry, ale více aberací se zavádí s interakcí kontaktní čočky na oku. Výsledkem je obraz, který není úplně jasný, podle spektra kontaktních čoček.

Sférické vs. asférické

Sférická kontaktní čočka rozptýlí světlo, které vstupuje do očí přes kontaktní čočku a vytváří několik ohniskových bodů. Návrh zakřivení gradientu asférické kontaktní čočky je určen ke snížení rozptýlení, ke kterému dochází při vstupu světla do oka. Světlo je ohnuté, aby se setkal v jednom ohnisku a vytvořil pro diváka jasnější obraz. Podle kontaktní čočky Spectrum pouze některé konstrukce asférických kontaktních čoček úspěšně snižují sférickou aberaci, čímž vytvářejí pro pacienta jasnější obraz v porovnání se sférickými kontaktními čočkami.

Význam

Tradičně jsou pacienti s výrazným stupněm astigmatismu ve svém předpisu schopni používat kontaktní čočky určené pro astigmatismus, také nazývané torické čočky. Nicméně, kulové čočky jsou často upraveny a předepisovány pacientům s nízkou hladinou astigmatismu. Společnosti kontaktních čoček, které vyrábějí asférické čočky, tvrdí, že asférický design poskytuje pacientům s nízkou hladinou astigmatismu jasnější vidění oproti sférickým čočkám, tvrdí CooperVision.com. Multifokální nebo bifokální kontaktní čočky jsou tradičně navrženy s asférickým designem pro vytvoření lepší hloubky ostrosti.

Testování asférických kontaktních čoček

Mnoho kontaktních společností nyní nabízí možnost asférického designu objektivu. Požádáte o oční zkoušku profesionální o těchto čočkách a přínos pro váš konkrétní předpis je dobrý nápad, pokud vaše kontaktní čočky neposkytují optimální vidění. Před zakoupením je často k dispozici zkušební kontaktní čočka, která testuje rozdíl mezi asférickou a kulovou kontaktní čočkou.