Jak dlouho trvá rehabilitace ucpaného achilového šlachu?

Zlomená nebo roztržená Achilova šlacha má vliv na zadní část kotníku. Nejčastěji se vyskytuje jako sportovní zranění. Pokud trpíte poškozením Achillovy šlachy, můžete se cítit náhle “pop” v kotníku. Potom nebudete schopni správně chodit. Ruptura může být plná nebo částečná a obvykle vyžaduje operaci. Rehabilitace může trvat od 4 do 12 měsíců.

Achilles Tendon

Šlachy jsou vláknité kolagenové tkáně, které spojují svaly s kostí. Achillova šlacha je největší šlach v lidském těle. Přiloží vaše lýtkové svaly na patní kost. Používáte Achilovu šlachu, kdykoli běžíte, chodíte a skočíte. Achilová šlacha je silná šlacha a odolává stresu při běhu a skákání, ale aktivní sporty mohou způsobit zranění. Tato šlacha je také náchylná k poruchám známým jako tendonitida, která způsobuje bolestivý zánět.

Symptomy

Příznaky přerušené Achilovy šlachy zahrnují otoky a silnou bolest kolem pata a kotníku, neschopnost ubýt, zatahovat nebo odtrhnout zraněnou nohu a neschopnost stát na prsty na zraněné noze. Pokud je prasknutí jen částečné, může se stát, že budete schopni pohybovat nohou, a bolest a otok mohou být méně závažné. Pokud máte pocit, že máte “pop” v kotníku a máte problémy s nosností na stejné noze, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Příčiny

Vaše achilová šlacha je důležitá pro celou řadu pohybů nohou, včetně ukazováku na prsty, stojícího na špičkách a tlačení na nohu při chodu, běhu nebo skoku. Používáte Achilovu šlachu při každém pohybu nohy. Podle MayoClinic.com se Achillova šlacha nejčastěji vyskytuje na místě na šlach, která dostává menší průtok krve. Náhlý nárůst stresu na pate může způsobit prasknutí šlachy, například padající z výšky, zvýšenou sportovní aktivitu a vklouznutí do díry.

Rehabilitace

Rehabilitace s chirurgickým zákrokem nebo bez něj je zdlouhavý proces a neměla by být spěchána, jinak riskujete poškození šlachy dále. Bezprostředně po zranění aplikujte led na nohu a zvedněte ji. Pokud budete potřebovat chirurgický zákrok, použije se cast během prvních osmi týdnů. Během této doby byste měli úplně opřít nohu. Během následujících týdnů můžete nosit patní vzpěry, abyste mohli vyvíjet určitý tlak ze šlachy. Poskytovatel zdravotní péče může doporučit masáž a ultrazvuku, které pomáhají roztahovat a přizpůsobit nové vlákna v šlach. Protáhněte šlach tažením prstů až k stropu. Pokračujte tak dlouho, dokud nepohodlí. Po návratu plného rozsahu pohybu můžete začít vyvažovat cvičení a postupně postupovat. To může trvat čtyři až šest měsíců pro většinu lidí k rehabilitaci, poznamenává MayoClinic.com. Pokud jste sportovec, může však trvat šest až dvanáct měsíců, dokud nebudete ve sportu plně aktivní.