Jak dlouho po jídle dělají problémy s nesnášenlivostí lepku?

Podle knihy Shreve Stocktonové “Eating Gluten Free: Delicious Recipes a Essential Advice for Living Well”, 90 milionů Američanů projevuje nesnášenlivost lepku v nějaké formě, většina z nich není diagnostikována. Jeden ze 133 lidí také trpí celiakií, což je stav zhoršený dieta obsahujícím lepek a inhibuje tenké střevo z absorpce nezbytných živin. Spuštěný stresem, těhotenstvím, dědičností nebo chirurgickým zákrokem, nesnášenlivost lepku může nastat někdo kdykoliv.

Symptomy

Příznaky intolerance na glutén zahrnují depresi, úzkost, mlčenlivost nebo ztrátu koncentrace, podrážděnost, migrény, svalové křeče, anémii, bolesti břicha, nadýmání, průjem, zácpa, plyn, bolest břicha, chronická únava, výkyvy nálady, kožní vyrážky a puchýře. Nepravidelný srdeční tep, poznamenává Stockton. Pro osoby s celiakií se příznaky mohou objevit v průběhu času jako poškození sloučenin tenkého střeva z příjmu glutenu. Dlouhodobé příznaky intolerance na gluten zahrnují vynechané menstruační cykly, vředy v ústech, krvácení z nosu, záchvaty, vypadávání vlasů, zakrnělý růst, necitlivost na končetinách a náchylnost k tvorbě podlitin, jak uvádí PubMed Health.

Doba trvání příznaků

Vzhledem k tomu, že různé příznaky intolerance na gluten závisí na jednotlivci, je přesné trvání těchto příznaků po jídle obtížné určit. Někteří lidé mají okamžitou a násilnou reakci, jako je anafylaktický šok. Pokud jsou jejich tenké střevo schopné pohlcovat dostatečné množství živin, někteří lidé nemusí vykazovat žádné příznaky týdnů nebo dokonce měsíců. Podle knihy Sylvie Llewelyn Bowerové “Co zdravotní sestry vědí … bezlepkový životní styl”, lidé, kteří po jídle lepku bolest břicha, nevolnost, průjem nebo zácpa trvají jeden až tři dny, než se zotaví z těchto příznaků.

Co se děje uvnitř těla

U lidí s celiakií se gluten zprohýlí tenké střevo a ničí vilu nebo malé vlasy ve střevní stěně. Vily nejsou schopné regenerovat, což způsobuje podvýživu po delší dobu, konstatuje Stockton. Jejich těla mohou také produkovat imunoglobin E, protilátku, která signalizuje potravinovou alergii. Pokud máte celiakii a přetrváváte při konzumaci lepku, může vaše tělo vykazovat zvýšené počty protilátek. Pokaždé, když pohltíte lepek, náhodou nebo ne, vaše tělo trpí vnitřním poškozením. Pokud je nedostatek glutenu, vaše tělo opraví škody rychle. Vezměte si denní odpočinek, aby vaše tělo mohlo léčit.

Léčba

Jedinou léčbou nesnášenlivosti lepku nebo celiakie je bezlepková strava. Tím, že odstraníte lepek z vaší stravy, přestanete ohrozit své psychologické a fyzické zdraví. Vzhledem k tomu, že většina zpracovaných potravin, od horké omáčky až po zabalené polévky, obsahuje lepek, může mít nárok na udržení bezlepkové stravy. Dieta plná čerstvého ovoce, zeleninových šťáv a vhodných doplňků může pomoci vyřešit vyčerpané nedostatky vitamínů a minerálů. Lidé s nesnášenlivostí lepku se léčí různými dávkami. Zatímco se někteří lidé rychle zotavují po dodržení bezlepkové diety, jiní mohou trvat léta, než si zotaví svou sílu a zdraví.