Historie adolfa dasslera

Adolf – také známý jako Adi – Dassler je nejlépe známý jako zakladatel společnosti Adidas, jehož logo se třemi proužky se stalo synonymem pro atletickou obuv. Do konce sedmdesátých let společnost vyráběla 200 000 párů obuvi denně a rozšířila výrobu o sportovní oblečení, atletické tašky, míče a další vybavení.

Rodina

Adolf Dassler se narodil v roce 1900 v bavorském mlýnském městě Herzogenaurach v Německu. Původně se cvičil jako pekař, ale když jeho rodina začala malou obuvnou výrobu, obrátil ruku na výrobu obuvi. Rodina začala vyrábět pantofle v ložnici pomocí zachycených materiálů, jako jsou použité pneumatiky, staré přilby a batohy. Jak jeho sestra stříhala vzory z plátna, Adolf použil svůj domácí obuv, který byl poháněn jízdním kolem.

Zaměřte se na atletiku

Adolf, sportovní fanatik, začal převádět pantofle do lehké gymnastiky a fotbalových bot s čepelky. Rodina, včetně Adiho bratra Rudolfa, vydělala dost peněz, aby otevřela malou továrnu v roce 1926. Bratři nejprve prodávali botu vyrobenou speciálně pro hráče tenisu a poté začali vytvářet boty pro další sporty. Jejich mnoho technických inovací, včetně první atletické boty s podporou klenby, udělalo boty oblíbené u sportovců. Společnost se přidala ke své slávě a získala publicitu tím, že v hrách z Amsterdamu v roce 1928 dala boty olympijským sportovcům. Osm let později vyhrál Jesse Owens zlatou medaili v olympijských hrách v Berlíně.

Rozdělit od bratra

Během války byla továrna na výrobu obuvi převzata, aby vyráběla boty pro německé vojáky. Přestože Rudolf sloužil v německé armádě, Adolf pokračoval v provozování továrny ve válce. V pozdních čtyřicátých letech 20. století došlo k neshodám mezi Adolfem a jeho bratrem, které jim způsobily navždy rozpuštění partnerství. Adolf používal svou přezdívku “Adi” spolu s první slabikou svého příjmení, aby vytvořil název společnosti “Adidas”. Rudolf založil v součastné době konkurenční obuvnickou firmu a pojmenoval ji “Puma”.

Společnost Adidas

Společnost Dassler začala prodávat produkty v USA až do roku 1968, ale popularita obuvi Adidas se rychle rozšířila mezi vážné a neformální sportovce a rychle se stala nejprodávanější americkou sportovní obuví. Na olympijských hrách v roce 1972 měli všichni oficiální i většina sportovců boty Adidas. Společnost Adidas byla také velmi úspěšná při vytváření a prodeji vlastní řady sportovních oděvů. Adi Dassler zemřel v roce 1978, kdy převzala společnost Horst.