Glykemický index zelí

Členem rodiny křupavých rostlin, zelí si zaslouží místo vašeho talíře. Bohužel špinavá pověst pokorného zelí zastíní svou pravou povahu jako výživnou elektrárnu. Ať už je to červená, zelená nebo odrůda savoy, zelí může přidávat křehkost a jedinečnou chuť pokrmů, to vše při zachování hladiny cukru v krvi nízké a stabilní. Kromě toho je zelí zdravým zdrojem vlákniny, vitamínů C a A a fytonutrientů – polyfenolů a glukosinolátů, které jsou považovány za ochranné látky proti rakovině.

Glykemický index: Přehled

Glykemický index je systém hodnocení, který udává, jak rychle je obsah sacharidů v potravinách rozložen a absorbován do těla. GI u potravin se bude lišit podle obsahu vlákniny, úrovně zpracování a typu sacharidů. Například plátek bílého chleba, který je rafinovaný a má nízké vlákno, má vyšší GI než plátek pšeničného chleba, který je méně rafinovaný a vyšší ve vlákně. Navíc komplexní uhlohydráty jako čočka mají nižší GI ve srovnání s jednoduchým sacharidem, jako je banán. GI každé potraviny se měří jako číslo, které lze pak klasifikovat jako vysokou, střední nebo nízkou. Vysoký GI je 70 nebo více, střední GI je mezi 56 a 69 a nízký GI je 55 nebo méně. Potraviny s vysokým GI vstoupí do těla rychleji, což vede ke zvýšení hodnoty cukru v krvi.

Glykemický index a zdraví

Jíst potraviny s nízkým GI může pomoci udržet hladinu cukru v krvi nízké, minimalizovat poškození krevních cév. Při normálním metabolismu může vaše tělo udržet hladinu cukru v krvi v úzkém rozmezí bez ohledu na to, co a jak moc jíte. Nicméně, s pre-diabetem nebo diabetem, vaše tělo již není schopno zvládnout, že stabilita krevního cukru a hladina cukru v krvi mohou být nebezpečně vysoké. Chronicky vysoká hladina cukru v krvi může způsobit poškození stěn cév a vést k dlouhodobým komplikacím, jako je srdeční onemocnění a selhání ledvin. V metaanalýze publikované společností “Diabetes Care” v roce 2003 vedoucí výzkumný pracovník Dr. Jennie Brand-Miller a kolegové zjistili, že nízká GI dieta pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem. Přidávání nízkoprofilových potravin do vaší stravy, jako je zelí, může být prvním krokem ke zlepšení vašeho zdraví.

Glykemický index zelí

Zelí má velmi nízkou GI, která se pohybuje od nuly do 10. University of Sydney udržuje rozsáhlou databázi GI a nezahrnuje zelí do svého seznamu, protože má zanedbatelné sacharidy. Jak vysvětluje univerzita, potraviny, které obsahují jen málo sacharidů, jako je maso, některé druhy zeleniny a alkoholu, nevykazují měřitelný rozdíl v hladinách cukru v krvi, a proto se považují za potraviny bez GI nebo s nízkým GI. Protože kapusta je nízkokalorické potraviny s vysokým obsahem vlákniny, 1 šálek surového zelí poskytuje pouhých 5 gramů sacharidů a 2 gramy vlákniny. Přidáním zelí do vaší stravy pomůžete snížit celkový GI jídla.

Přidání zelí do vaší stravy

Zelí je odolná zelenina, která je v mnoha zemích běžná a je k dispozici celoročně ve většině oblastí. Chcete-li přidat tuto potravu s nízkým GI do vaší stravy, zvážíte přidání surových a vařených verzí do vaší stravy. Surové zelí je křupavé a může být mírně hořké, zkuste přidávat jemně nakrájené červené zelí do zahradního salátu pro pomlčku barvy. Pokud dáváte přednost vařené zelí, promíchejte tenkou zeleninu do rozmačkané polévky nebo polévky a vařte, dokud nebude změkčena. Abyste se vyhnuli síravému zápachu spojenému s vařeným zelím, vařte, dokud nezkusíte. Předpečené zelí je výsledkem nepříjemného zápachu, který je spojen se zeleninou.