Glukosamin a chondroitin pro bolesti zad

Bolest zad je běžným stavem charakterizovaným spálením, brnění, nudnou nebo ostrou bolestí v dolní části zad, která někdy vyzařuje až na nohy. Bolest dolní části zad může být výsledkem svalového křeče nebo křeče z poranění, herniovaný disk, degenerativní onemocnění disku spojená s osteoartritidou a osteoporózou. Glukosamin a chondroitin mohou nabízet některé výhody, ale je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo jasné, jak dobře fungují. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče dříve, než začnete užívat nějaké doplňky.

Studie publikovaná v časopise The Spine Journal v květnu 2003 zjistila, že kombinace glukosaminu, chondroitinu a dalších dvou doplňků zlepšila symptomy bolesti dolních končetin spojených s degenerativním onemocněním disku u 57 procent účastníků studie, Procentuální zlepšení skóre invalidity, včetně bolesti a dalších subjektivních symptomů. Stejná kombinace doplňků byla hodnocena v jiné studii, která se objevila v září 2009 v časopise Nature Reviews: Rheumatology, a opět autoři zjistili, že subjekty léčené snížily zánět a bolest zad spojená s degenerativními onemocněními postižením páteře. Lékařské centrum University of Maryland však varuje, že je zapotřebí více výzkumu, aby se potvrdilo, že glukosamin a chondroitin mohou snížit bolesti kloubů, včetně bolesti zad.

Jak glukosamin, tak chondroitin jsou považovány za bezpečné a dobře snášené doplňky. Ve vzácných případech může chondroitin způsobit mírné žaludeční potíže. Pálení žáhy, plyn, nadýmání a průjem a bolesti žaludku se vyskytují zřídka při použití glukosaminu. Těhotné ženy by neměly používat tyto doplňky, neboť jejich bezpečnost během těhotenství nebyla potvrzena.

Chondroitin a glukosamin mohou interagovat s některými běžnými léky, jako jsou ředidla krevního řečiště. Jak chondroitin, tak glukosamin mohou snížit potřebu nesteroidních protizánětlivých léků a pouze glukosamin může snížit potřebu antidiabetických léčiv.

Poraďte se s kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili více o přírodních doplňcích, jako je glukosamin a chondroitin, které mohou pomoci snížit bolesti zad. Mějte na paměti, že tyto doplňky nenahrazují žádné běžné léky předepsané pro bolesti zad. Nejsou schváleny Úřadem USA pro potraviny a léčivé přípravky k léčbě bolesti zad.

Výzkum

Bezpečnost

Lékové interakce

Úvahy