Genitálních herpetických příznaků u mužů

Všichni muži mají zkušenosti s viry. Chřipka a běžné nachlazení jsou příliš známé. Genitální opar je také obyčejný, ale na rozdíl od nachlazení a chřipky většinou cestuje inkognito. Tato chronická virovou infekci, známou recidivujícími genitálními kožními lézemi, se šíří pohlavním stykem. V roce 2010 testovaly Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění více než 7 000 Američanů ve věku 14 až 49 let a zjistilo, že 1 z každých 6 byl infikován virem HSV-2. Pouze 20% těch infikovaných bylo diagnostikováno lékařem. Dalších 80 procent si neuvědomovalo jejich opar.

Počáteční infekce

Herpes virus HSV-2 způsobuje většinu genitálních herpetických infekcí. HSV-1, který způsobuje opary rtů a úst, je zodpovědný za zbytek. Muži mohou získat genitální opar z kontaktu se zdravou vypadající kůží, sliznicí nebo sekrety nebo s aktivními lézemi z herpesu. Kondomy jsou pouze částečně ochranné, protože nemusí pokrývat infikovanou oblast. Příznaky obvykle vznikají 2 až 12 dní po kontaktu, ale často nejsou zřejmé. Příznaky podobné chřipce, jako je horečka, bolest hlavy, bolesti těla a opuchnuté žlázy, nejsou při první infekci neobvyklé. Muži s mírnými příznaky, nebo kteří jim připisují další virové onemocnění, nemusí mít podezření, že mají herpes.

Herpes lézí

Klasicky muži všimnou jedné léze nebo hromady malých oparu na jejich penisu, šourku, stehnech, ústech, hýždí nebo anální oblasti. Začínají jako hrboly, které se stávají puchýřky naplněnými tekutinou, léze nakonec roztrhnou na bolestivé vředy, které se stávají křehkými a přecházejícími. Po nějakém týdnu se uzdraví. Léze uvnitř močové trubice mohou způsobit spálení močením. Někdy má počáteční ohnisko více než jednu plodinu lézí. Při kožních lézích mohou doprovázet brnění, svědění a bolesti, spolu s červenou a popraskanou kůží. Celý cyklus může trvat 2 až 4 týdny. Někteří muži nemusí rozvinout kožní léze.

Reaktivace a opakování

Typicky má člověk s herpes infekcí opakující se výskyty kožních lézí. Tato ohniska mohou následovat vystavení UV záření, stresu nebo únavě. Brnění, bolesti nebo nepohodlí v postižených oblastech často předcházejí léze 12 až 24 hodin, což varuje, že virus se znovu aktivuje. Opakující se ohniska jsou obvykle méně závažné než po počáteční infekci. Reakce HSV-2 se může objevit 3 až 4krát ročně, obvykle klesající frekvence po prvním roce. Mužská neplodnost a zvýšené riziko získání viru HIV byly spojeny s genitální infekcí herpesu.

Diagnostika a léčba

Konzultace s poskytovatelem zdravotní péče by měla být prokázána, pokud existuje podezření na genitální herpes. Několik pohlavně přenosných chorob, včetně syfilis, může způsobit genitální léze. Někdy lze mezi těmito infekcemi rozlišit pouze laboratorní testy. Genitální herpes je typicky diagnostikován fyzikálním vyšetřením, krevními testy a kulturou viditelných lézí. K dispozici je antivirová lék na předpis. Antivirotika mohou snížit závažnost příznaků, zkrátit dobu výskytu ohniska, snížit pravděpodobnost jejich šíření partnerům a potlačit recidivu. Konzultace také nabízí možnost diskutovat o strategiích minimalizace dopadu tohoto viru na život člověka.