Dr. Jenkins veganské portfolio stravy

Přibližně 80 milionů dospělých ve Spojených státech se pokouší zbavit nadbytečných kilogramů a snižovat riziko chronických onemocnění tím, že jde o stravu, podle statistik Health.com. Jen málo z těchto lidí si však zachovává přínosy, které získali v dlouhodobém horizontu. Dr. Jenkinsova portfoliová strava je veganská strava, jejímž cílem je podpořit dlouhodobou kontrolu váhy a optimální zdraví – se zaměřením na snížení cholesterolu.

Pozadí

Dieta v portfoliu byla vyvinuta v roce 2002 odborníkem na výživu University of Toronto a lékařem David J.A. Jenkins, M.D. Jenkins vyvinul stravu po provedení vědeckého výzkumu, který ukázal, že kombinace různých cholesterolu snižujících potravin dohromady – stejně jako v portfoliu zdravých potravin – pomohla výzkumným subjektům významně snížit hladinu cholesterolu.

Portfolio Diet

Teorie za portfoliovou dietou spočívá v tom, že – spíše než nulování v jediné zdravé stravě – by lidé, kteří věnují zdraví, měli přidávat do stravy několik zdravých potravin, aby získali kombinované přínosy pro zdraví. Ti, kteří chtějí snížit riziko chronických onemocnění, by se měli rozhodnout pro veganskou stravu, píše Jenkins. Poznamenává, že veganská strava má tendenci mít nižší hladiny nasycených tuků a cholesterolu ve stravování – dvě živiny, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Veganské potraviny zahrnuté v rámci portfolia zahrnují ořechy, sójové produkty, oves a margaríny na bázi rostlinného oleje obohacené rostlinným sterolem.

Důkaz

Výzkum prováděný Jenkinsem a jeho týmem vědců na univerzitě v Torontu a publikovaný v prosinci 2002 s názvem “Metabolismus” testoval účinky stravy portfolia na skupinu jedinců se zvýšenou hladinou cholesterolu. Vědci zjistili, že měsíční vegetariánská – ale ne veganská – dieta portfolia snížila “špatné” hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou přibližně o 30 procent. Toto zlepšení cholesterolu bylo srovnatelné se zlepšením statinového léčiva, jako je Lipitor, poznamenávají autoři studie.

Upozornění

Zvýšené hladiny cholesterolu jsou vážným onemocněním, které by mělo být léčeno lékařem. Přestože portfoliová strava má vědecké důkazy podporující jeho použití při snižování cholesterolu, žádná studie nezkoumala účinek veganské stravy na zdravé hladině cholesterolu. Stejně jako u jakékoli nové stravy byste měli po konzultaci se svým lékařem doporučit dieta na portfoliu.