Dieta po operaci hlasivky

Řada stavů může vyžadovat chirurgii hlasivky. Příklady chirurgie hlasivky jsou odstranění hmoty a opravy jizvy, které narušují řeč a dýchání. Pokud se chystáte provést chirurgii hlasových šňůry, poskytne vám váš lékař a další poskytovatelé zdravotní péče seznam pokynů – jako jsou dočasné úpravy stravy – k maximálnímu hojení po proceduře.

Jasné kapaliny

Vzhledem k tomu, že vaše vokální šňůry jsou náchylné k vysychání a dehydratace může být škodlivá pro vaše hlasové šňůry, tekutiny jsou nutností po operaci hlasivky, podle University of Wisconsin Hospital and Clinics. Ačkoli se po chirurgickém zákroku může objevit nějaká bolest, měli byste být schopni tolerovat chladné a čiré tekutiny, jako je voda a sportovní nápoje. Pít dostatek tekutin, aby vaše moč světle žlutá, aby se zbavila, a vyvarujte se kofeinu a alkoholu, protože mohou být dehydratovány. Pokud máte potíže s pitím tekutin bez kašla, zkuste to hustší tekutiny – jako jsou koktejly – a potraviny, které mají konzistenci podobnou pudinkům, tvrdí Georgetownova univerzitní nemocnice.

Tlusté kapaliny a měkké potraviny

Pokud lékař neodpovídá, že budete držet čiré kapaliny, měli byste mít možnost vyzkoušet některé husté tekutiny po prvním čistě tekutém jídle, jak uvádí Osborne Head & Neck Institute v Kalifornii. Příklady hustých kapalin jsou krémové polévky, nektary a koktejly. Zvyšte příjem pomalu, jak je tolerováno. Měkké potraviny, jako je pudinková zelenina, zmrzlina, bramborová kaše, makarony a sýry, mohou být také snadno dostupné.

Jiné limity

Měli byste být schopni obnovit své obvyklé stravovací návyky během několika dnů od postupu. Nicméně, váš chirurg vám může doporučit, abyste se vyhnuli horké tekutiny po dobu 24 až 48 hodin, abyste snížili riziko krvácení, podle Ear Ear and Throat Associates Paoli, který je v Pensylvánii. Pokud máte přetrvávající nevolnost a zvracení v celkové anestezii, držte se čistých tekutin a neklidných potravin, jako je bílá rýže a toasty, dokud nevolnost a zvracení ustoupí. Mastné, pikantní a smažené potraviny mohou zhoršit nevolnost a kyselé a kořeněné pokrmy mohou dráždit již bolest v krku. Vyvarujte se dráždivých jídel po dobu 48 až 72 hodin po operaci, doporučuje kolegové v oboru otolaryngologie hlavy a krku v Worcesteru, Massachusetts.

Úvahy

Problémy s hlasovým povrchem jsou někdy vedlejší účinky chronických refluxních problémů s kyselinami a kyselina žaludeční může způsobit další poškození vašich hlasových šňůr, když se uzdravíte po operaci, podle nemocnic a klinik University of Wisconsin. Pokud máte příznaky žaludečního refluxu, jako je pálení žáhy a zažívací potíže, může Váš lékař doporučit, abyste pokračoval v užívání antacidových léků a vyvarujte se běžných potravin spoušťového refluxu, jako jsou citrusové plody, kofein, alkohol, čokoláda, mastné potraviny, máta, kořeněné potraviny a rajčata potraviny.