Charakteristiky narcistické osoby

Zdravý pocit marnosti znamená, že si vážíte toho, když někdo rozpozná tvrdou práci, kterou jste vložili do svého vystoupení, do práce nebo do života. Ale když se to stane očekáváním – pocit, že si zasloužíte pozornost lidí – překročil jste se do narcismu. Pokud se pokoušíte zjistit, jestli vy sám narcisujete, nebo pokud se pokoušíte zjistit, zda je přítel nebo romantický partner, mohou některé znaky sloužit jako obecné varovné znamení.

Udělejte mi sluch, nebo ne

Narkissističtí lidé mají tendenci se stát hluchým uším potřebám nebo potřebám druhých, uvádí klinická psychologka Susan Heitler v článku pro YourTango. Někdy prostě ignorují to, co někdo říká. Jinak mohou uznat obavy osoby, ale mohou okamžitě říct něco, co znemožní platnost nebo pravdu za těmito slovy. Podobně narcisté často nebudou klást otázky o jiných osobách, ale místo toho budou neustále řídit konverzaci směrem k sobě a svým vlastním myšlenkám, obavám či potřebám.

Spijte tady, tam a všude

Sexuální promiskuita je klíčovým příznakem chování mnoha narcistů, varuje psycholog Scott Barry Kaufman ve svém online sloupku pro časopis “Psychology Today”. Důvodem je mnoho. Například splňuje jejich chuť být chtěl. Dává jim také opakované možnosti zjistit, jestli je někdo jiný lepší než osoba, kterou v současné době mají, protože pro ně jsou vztahy všechny o svých vlastních potřebách a požitcích. To je důvod, proč mnoho narcistů je náchylných k podvádění, když jsou v údajně oddaný vztah.

Zavolejte ovládací věž

Vzhledem k tomu, že narcistické lidé věří, že je všechno kolem nich, snaží se orchestrovat události a manipulovat s lidmi, aby se ujistili, že se vždy dostanou do situace. Často to znamená, že i ta nejmenší věc, která se děje špatně, například někdo, kdo odmítá pozvánku na událost, může způsobit extrémní vzplanutí hněvu. Takové situace připomínají narcisistovi, že je stále závislý na volbách jiné osoby, což mu může způsobit nepohodlí nebo frustraci.

Zde držte tyto emoce

V jejich jádru je mnoho narcisistů nejistých. Spíše než přijmout toto a pracovat s těmito pocity, narcisští lidé často projevují tyto nejistoty na jiných lidi. Například narcisista, který se cítí nejistě o svých úspěších, může neustále zhoršovat vaše úspěchy. Tím, že vás přivede dolů, to ji povznáší a cítí se tím lépe.

Zahrajte si hru Blame

V očích narcistického člověka je dokonalý. Takže když se něco děje, je to chyba někoho jiného. Narkissisté jsou náchylní k neustálému vinu, i když jsou to ti, co něco dělají. Například, pokud je naštvaný, narcisista bude říkat, že jste ho rozzlobili, místo aby přijali zodpovědnost za své vlastní emoce a myšlenky.