Časté močení a energetické nápoje

Reklamace jako rychlá podpora jsou energetické nápoje populární u mladých dospělých, dospívajících a dokonce i mladších dětí, kteří je často pijí jako soda. To může vést k nežádoucím účinkům, jako je časté močení, které mohou mít i jiné příčiny.

Příčiny

Nejčastější příčinou močové frekvence je prostě pití velkého množství tekutiny. Čím více tekutiny se vezmete, tím více moči produkujete. Pít velké množství energetického nápoje nebo jakákoli tekutina, která může způsobit zvýšené močení. Další častou příčinou močení je infekce močových cest, která by měla být vyloučena, pokud vaše příznaky přetrvávají i po ukončení pití nápoje.

Cukr

Mnoho energetických nápojů obsahuje vysoké množství fruktózy a dalších cukrů. Jedna 16-unce může například obsahovat až 62 gramů cukru nebo téměř 16 čajových lžiček. U osob s cukrovkou to může rychle zvýšit hladinu glukózy v krvi na abnormální hladiny. Vzhledem k tomu, že časté močení a nadměrná žízeň jsou charakteristickými příznaky vysoké hladiny cukru v krvi, je třeba přijmout vhodná opatření. To může zahrnovat kontrolu hladiny cukru v krvi, pokud máte cukrovku nebo diskutujete o příznacích s lékařem.

Kofein

Močová frekvence může být také přičítána obsahu kofeinu v energetických nápojích. Kofein může být mírný diuretikum, které může vést ke zvýšenému močení, zejména při užívání ve velkém množství. Ačkoli mnoho energetických nápojů tvrdí, že mají méně kofeinu než šálek kávy, mohou obsahovat další přísady, které mohou zvýšit hladiny kofeinu ještě vyšší.

Skrytý kofein

Dodatečné přísady mohou obsahovat guarany, kakao, ořech kola nebo yerba mate. Každá z těchto látek obsahuje přirozeně se vyskytující kofein, který nebude uveden mezi složkami, ale přispívá ke zvýšení hladiny. Studie zveřejněná v únoru 2011 “Pediatrie” uvedla, že každý gram guarany může obsahovat kdekoli od 40 do 80 miligramů kofeinu. Ačkoli Úřad pro potraviny a léčiva v USA upravuje maximální množství kofeinu v sódě, že není vyšší než 71 gramů na 12 uncí, neukládá omezením energetických nápojů, protože výrobci je mohou kategorizovat jako přírodní doplňky stravy. Studie také zdůrazňuje, že mnoho složek v energetických nápojích nebylo studováno a není regulováno a nebyly zjištěny bezpečné úrovně spotřeby, zejména u dětí.

Vedle obtíží může časté močení způsobit vážnější komplikace, jako je dehydratace. To je však nepravděpodobné, protože pití nápojů poskytuje další tekutinu. Recenze z roku 2007 zveřejněná Americkou akademií sportovní medicíny nenalezla žádný důkaz, který by podpořil teorii, že kofein má diuretické vlastnosti. Studie zjistila, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení, kofeinované nápoje nezpůsobují dehydratace a nepomáhají hydrataci podobným způsobem jako čistá voda.

Účinky