Brusinková šťáva a artritida

Artritida, podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění postihuje až 50 milionů Američanů. Mohou být ovlivněny různými faktory, včetně věku, pohlaví, úrazů, infekcí, autoimunitních onemocnění a hmotnosti. Léčba artritidy zahrnuje různé bolesti a protizánětlivé léky, stejně jako topické krémy a masti. Nicméně, mnoho Američanů se dívá na alternativní léčby a přírodní produkty k léčbě a pokusit se předcházet takovým zdravotním stavům, jako je artritida. Jedním z takových potravin, které slibují pro zmírnění revmatoidní artritidy, je brusinkový džus.

Brusinková šťáva

Brusinky a brusinkový džus mají dlouhou historii použití domorodých indiánských kmenů k léčbě infekcí močových cest. Bobule pocházejí z stálezelených keřů, které rostou v celé Severní Americe. Při léčbě infekcí močových cest vědci věří, že chemické látky v brusininkách zabraňují bakteriím přilnout ke stranám močových cest a zabránit růstu a množení bakterií. Vzhledem k tomu, že brusinka obsahuje kyselinu salicylovou, přírodní ředidlo krev, pacienti, kteří užívají léky, jako je Coumadin, by se měli vyvarovat velkého množství brusinokového džusu kvůli zvýšené šanci na krvácení.

Artritida

Artritida je stav, kdy je v těle bolest a otoky kloubů a zhroucení chrupavky. Toto otok může časem způsobit trvalé poškození kloubů. Existují různé typy artritidy, včetně osteoartrózy, revmatoidní artritidy, juvenilní revmatoidní artritidy a infekční artritidy. Osteoartróza je tradičně spojena s věkem nebo s úrazem. Revmatoidní artritida a juvenilní revmatoidní artritida jsou považovány za autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém těla se sám otáčí a napadá klouby.

Lékařský výzkum

Současný lékařský výzkum ukazuje, že brusinkový džus má největší vliv na revmatoidní artritidu. Ve studii publikované v březnovém časopise “Klinická a vývojová imunologie” výzkumníci nalezli spojení mezi bakterií Proteus mirabilis a revmatoidní artritidou. Vědci věří, že tato bakterie, která je příčinou infekcí močových cest, je možným spouštěčem revmatoidní artritidy. Borůvkový džus je schopen blokovat růst a množení bakterií, vědci se domnívají, že pacienti v počátečních stádiích revmatoidní artritidy mohou těžit z vysokého příjmu brusinkové šťávy.

Úvahy

Při přidávání brusinkového džusu do vaší stravy je pro většinu lidí bezpečné, existují určité interakce, které je třeba vzít v úvahu. Vzhledem k tomu, že brusinky a brusinková šťáva obsahují kyselinu salicylovou, která působí jako přírodní ředidlo krev, musíte přijmout opatření, pokud užíváte ředidla k léčbě krve nebo máte alergii na aspirin. Vzhledem k tomu, že aspirin je podobný kyselině salicylové, pít velké množství brusinkové šťávy může způsobit alergickou reakci. Pokud trpíte ledvinovými kameny nebo máte v anamnéze ledvinové kameny, vyvarujte se pití velkého množství brusinkového džusu, protože může zvýšit riziko vývoje ledvinových kamenů. Stejně jako u většiny dietních nebo léčebných změn konzultujte s lékařem, který vám může nejlépe doporučit, kolik brusinkového džusu je přínosem pro váš stav.