Bradu a akné

Akné a obličejové vlasy jsou způsobeny zvýšením mužského hormonu androgenu během puberty. U mužů se vlasy na obličeji běžně vyskytují v dospělosti, zatímco akné se stává méně časem. Ženy obvykle zažívají akné, protože jejich těla se vyvinou do dospělosti a vzhled hustých nebo tmavých vlasů na bradě může naznačovat abnormálně vysokou hladinu androgenu.

Jak hormony ovlivňují chin vlasy a akné

Když se hladiny hormonu androgenu mužského pohlaví zvýší, tenké a lehce zbarvené vlasy, které se běžně vyskytují na obličeji, mohou zhrubnout, ztmavit a zvlnit. U mužů je to normální výsledek puberty. Když ženy ucítí nadměrné obličejové vlasy, může to být způsobeno hormonální nerovnováhou. Může se jednat o dočasný vedlejší účinek těhotenství, v určitých obdobích během menstruačního cyklu, během menopauzy nebo jako reakce na léky nebo léky. Pokud jste žena s nadměrnými brady, může to být také příznakem základního onemocnění. Přebytečný androgen může také nadměrně stimulovat mazové žlázy, což způsobuje, že se vaše póry ztratí a zachycují pod kůži bakterie způsobující akné.

Chin vlasy a akné u žen

Příčiny dospělého akné u žen mohou být hormonální, vyvolané stresem nebo kvůli rezistentním bakteriím. Při stresu klesá celková zdravotní stav pokožky a může to způsobit zvýšenou citlivost na bakterie produkující akné nebo nadbytek kožního mazu, který ucpává vaše póry a zachycuje bakterie způsobující akné pod kůží. Pokud vyvinete vlasy na bradě kromě dospělého akné, může to znamenat další obavu. Tyto příznaky, spolu s nepravidelnými periody nebo násobnými cysty na vaječnících, mohou podle WomensHealth.gov naznačovat polycystický ovariální syndrom nebo PCOS. Tento stav může komplikovat těhotenství a vést k těhotenskému diabetu, předčasnému porodu, vysokému krevnímu tlaku nebo potratu. Více než 50% žen s syndromem polycystických vaječníků vyvine cukrovku nebo pre-diabetes před 40. věkem. PCOS také zvyšuje riziko srdečního záchvatu, vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny špatného cholesterolu a spánkové apnoe. Chinové vlasy, akné a nepravidelná menstruace mohou také naznačovat hyperandrogenismus, který může vést k vypadávání vlasů podobnému plešatosti mužských vzorků, pokud se ponechá bez ošetření.

Chin vlasy a akné u mužů

Chin vlasy nejsou typicky svědčí o problému u dospělých mužů, ale dospělý akné může být znepokojení. Dospělý akné u mužů se objevuje u mnoha stejných příčin jako u žen. Pokud jste pod spoustou stresu, může se vaše pokožka snížit nebo může být ovlivněna nadměrným obsahem mazu. Můžete mít hormonální nerovnováhu, která způsobuje, že akné přetrvává po pubertě, nebo může být vaše kůže postižena rezistentními bakteriemi, tvrdí Acne.org.

Odstranění a prevence akné a brady

Chin vlasy a akné mohou být ošetřeny konvenčně. Mnoho produktů pro odstraňování chloupků, jako jsou vosky, lokální odstraňovače vlasů a holicí strojky, může dočasně odstranit vlasy na obličeji. Váš lékař může také předepisovat hormonální léčbu, aby se snížila přítomnost nežádoucích vlasů na obličeji. Můžete snížit závažnost akné ohniska udržováním pokožky čisté a mytí postižených oblastí jemným mýdlem a teplou vodou. Adekvátní hladiny vitamínu A a vitamínu E v krmivech také pomáhají zvyšovat zdraví a fungování pokožky, tvrdí GreenBeautyGuide.com.

Léčba podkladových stavů

Pokud je vaše akné perzistentní, může váš dermatolog předepsat léky, aby byl pod kontrolou. Pokud trpíte nežádoucími ženskými vlasy na obličeji, může lékař určit příčinu a doporučit léčbu. Váš lékař může předepisovat progesteron spolu s volbou zdravého stravování a nízkým stupněm porodnosti k regulaci periody, jako léčbu syndromu polycystických vaječníků. V některých případech se laserová operace používá k vyvolání ovulace. Léčby ke snížení nadbytečných hladin androgenů zahrnují perorální antikoncepci, která potlačuje ovariální androgen, samostatně nebo v kombinaci s antiandrogenem.