Bolesti hlavy z hněvu

Hněv může poškodit lidské tělo. Záchvat hněvu trvající pouhých pár sekund může vést k fyzické i psychické nátlaku. Hormony hromadí přes krevní oběh, svaly se napínají napjaté a mysl funguje nadčas. Kombinace těchto nežádoucích účinků může způsobit bolesti hlavy. Taková bolest hlavy není o nic méně platná než jakýkoli jiný typ bolesti hlavy, ale má určitou odlišnost v léčbě a prevenci.

Typy bolesti hlavy způsobené hněvem

Nejčastější bolest hlavy, katalyzovaná hněvem, je bolestivost hlavy. Je charakterizována tupou bolestí doprovázenou svalovým napětím v oblasti krku. Některá citlivost na světlo a zvuk může být také zaznamenána. Obecně jsou tyto bolesti hlavy drobné obtěžování a nejsou oslabující. Hněv může také vést k migrénové bolesti hlavy. Migrény jsou více nemilosrdné než bolesti hlavy, protože bolesti jsou často těžké a pulzující. Na rozdíl od napjatých bolestí hlavy se obvykle vyskytují na jedné straně hlavy a narušují každodenní úkoly. Mohou být také spojeny s dalšími příznaky, jako je nevolnost, zvracení a rozmazané vidění.

Příčiny bolesti hlavy, když je rozzlobený

Hněv není přímou příčinou bolesti hlavy, ale spíše sekundární příčinou stavu těla, když je naštvaný. Například lidé, kteří se zlomí zuby, když jsou rozzlobeni, mají vyšší pravděpodobnost, že budou mít bolesti hlavy. Broušení způsobuje stres svalů obličeje. Podobně vzbuzuje vztek mechanizmus “boje nebo letu”, který vede k sekreci hormonů adrenalinu a kortizolu. To vede ke zúžení krevních cév se sníženým přenosem kyslíku a živin do mozku. Výsledkem je bolesti hlavy.

Prevence bolesti hlavy související s hněvem

Nejlepší léčba bolesti hlavy v důsledku hněvu snižuje spouštěče, které způsobují vztek. Ve skutečnosti je hněv méně dobře kontrolován u lidí s bolestivými bolesti hlavy nebo migrény než těmi, kteří hlásí chronické bolesti hlavy. Chcete-li zvládnout hněv, cvičíte se zhluboka se nadechnout nebo počítat pomalu, dokud pocit neprojde. Vedoucí aktivního životního stylu může také snížit bolesti hlavy, proto se snažte pravidelně cvičit. Navíc relaxační aktivity, jako jsou masáže a jóga, mohou uvolnit svalové napětí a zklidnit pocity hněvu.

Léčba hlavy vyvolaná hněvem

Snižování hněvu není snadný úkol nebo rychlá oprava. Bolesti hlavy způsobené hněvem mohou být často potlačeny užíváním stejných typů léků proti bolesti používaných při bolestech hlavy v důsledku jiných příčin. Patří mezi ně nesteroidní protizánětlivé léky – jako je aspirin nebo ibuprofen (přípravek Advil, Motrin) – nebo jiné léky proti bolesti hlavy, jako je acetaminofen (Tylenol). Některé léky mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, jako je například ztenčení krve a rozrušení žaludku. Navíc časté užívání léků proti bolesti může vést k odcizení bolesti hlavy, když je droga zastavena. Z těchto důvodů by časté bolesti hlavy vyžadující léčbu měly vyvolat návštěvu svého lékaře.

Varovné značky

Příležitostně mohou bolesti hlavy signalizovat naléhavý zdravotní problém. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud dostanete silnou bolest hlavy, která se objeví velmi náhle nebo pokud se u Vás objeví slabost, zmatenost nebo ztráta zraku společně s bolestem hlavy.